Wydajny laptop o biznesowych predyspozycjach

/

Wybór odpowiedniego laptopa biznesowego nie jest łatwy. Zadania nie upraszcza również ogromny wybór najróżniejszych modeli z różnych półek cenowych. Tym razem przyjrzymy się modelom w cenie około 5000 złotych z matrycą o przekątnej 15,5 cala. Wydaje się, że to najpopularniejszy wybór, ale czego tak naprawdę możemy oczekiwać w tym przedziale cenowym?

Dla wielu osób kwota 5000 złotych to furtka do świata wydajnych laptopów do gier, z mocnym procesorem i kartą graficzną. Czemu więc wydawać podobne pieniądze na urządzenie, na którym nawet starsze gry będą działały źle? Dla biznesmena gry nie mają znaczenia, ale prestiż, wydajność w wymagających programach, mobilność oraz długi czas działania na jednym ładowaniu – jak najbardziej! I właśnie dla takich osób został stworzony model Toshiba Tecra Z50. Poznajmy go bliżej.

Zacznijmy od podzespołów, bo to one są mimo wszystko najważniejsze. Sercem urządzenia jest procesor Intel Core i5 szóstej generacji (Skylake) w odmianie 6200U o taktowaniu do 2,8 GHz w trybie Turbo. Wspomaga go 8 GB pamięci RAM z możliwością rozszerzenia do 16 GB. Wielu użytkowników uważa, że pamięci RAM nigdy za wiele, więc możliwość zwiększenia tego parametru w laptopie biznesowym jest bardzo przydatna.

Przydatny jest również duży magazyn na dane. Co prawda 256 GB nie jest wartością imponującą w dzisiejszych czasach, ale fakt, że nośnikiem danych jest dysk SSD zmienia postać rzeczy. To bardzo wydajny dysk, dzięki któremu programy oraz system działają naprawdę bardzo szybko i sprawnie. Na większą ilość danych przyda się dysk zewnętrzny, który podłączymy do laptopa za pośrednictwem jednego z czterech portów USB w standardzie 3.0. Producent zastosował matrycę o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli), co jest standardem w tym segmencie.

Całość zamknięto w dyskretnej i eleganckiej obudowie, która sprawia wrażenie solidnej, ale z drugiej strony jest stylowa i idealnie pasuje do biznesowego charakteru. Laptop wraz z baterią waży zaledwie 1,8 kilograma. Alternatywa?

Innym modelem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie laptopa biznesowego za około 5000 złotych jest model Lenovo ThinkPad T560. Stylistyka tego modelu jest sławna od lat i prezentuje bardzo minimalistyczne podejście do designu sprzętu tego typu – czarna obudowa bez zbędnych dodatków i gadżetów. Kryje się w niej mocny procesor Intel Core i5 szóstej generacji (Skylake) w wersji 6300U o taktowaniu nawet 3 GHz w trybie Turbo. Oprócz tego zastosowano 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 240 GB.

Oprócz tego zastosowano podświetlaną klawiaturę, która przyda się podczas pracy po zmroku oraz ekran o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości Full HD (1920 x 1080 pikseli). W tym przypadku producent zdecydował się na 3 porty USB 3.0.

W cenie około 5000 złotych dostaniemy bardzo wydajne urządzenie z zaawansowanymi funkcjami biznesowymi, które spełni wymagania nawet wybrednych użytkowników. Mimo to nadal musimy godzić się na pewne kompromisy np. „tylko” 8 GB pamięci RAM, dysk SSD o niewielkiej pojemności itp. Jeśli jednak ktoś zamierza stosować laptop tylko do pracy, zaś multimedia bez problemu będzie przechowywał na dysku zewnętrznym, urządzenie w tym przedziale cenowym spełni wszelkie wymagania.