Namierzanie telefonu przez Internet – czy to w ogóle możliwe?

/

Zgubienie telefonu to dla wielu osób niemal codzienna zabawa. Leży gdzieś w domu, wyciszony i nie sposób znaleźć go przez pół godziny. Jest to oczywiście sytuacja komiczna, ale nie zawsze jest do śmiechu, ponieważ może się okazać, że telefon nie leży w stercie brudnego prania, ale znajduje się w kieszeni złodzieja. Konieczne jest wtedy jego odszukanie.

Namierzanie własnego telefonu

Wydawać by się mogło, że namierzenie własnego telefonu jest banalne i wystarczy do tego Internet. Jest wiele stron w sieci, które oferują taką usługę za niewielką opłatą. Niestety, zdecydowana większość z nich to po prostu większe lub mniejsze oszustwa. Namierzenie telefonu po samym numerze jest możliwe, ale oferują to tylko nieliczne firmy, które w dodatku są w stanie zaoferować jedynie przybliżoną lokalizację, na przykład kilka ulic. Namierzanie w ten sposób, jeśli ma być dokładne, musi zostać wykonane przez operatora telefonu, a ten na współpracę decyduje się zazwyczaj tylko z policją. Nie jest to coś, o co można po prostu poprosić.

Skuteczna lokalizacja

Nie jesteśmy jednak na pozycji straconej. Jeśli telefon jest włączony i jego komunikacja z siecią nie jest zablokowana, możliwe jest zlokalizowanie telefonu poprzez specjalne aplikacje. Posiadacz telefonu musi wyrazić zgodę na takie lokalizowanie, ponieważ jest to metoda inwigilacji i tym samym element naruszający prywatność. W tym wypadku naruszamy oczywiście swoją własną prywatność. Tego typu aplikacje sprawdzają się jako ochrona własnego telefonu, nadzór nad pracownikami firmy, którzy jednak muszą być uprzedzeni o śledzeniu i muszą się na to godzić, a nawet można w ten sposób pilnować swoich dzieci. Mamy prawo do zainstalowania na ich telefonach czegokolwiek, ale warto się zastanowić, czy jest to dobry pomysł. Nawet jeśli dziecko prędzej kłamało w sprawie miejsc swojego pobytu lub opuszczało lekcje, zainstalowanie lokalizatora bez wiedzy naszej pociechy spowoduje potężny kryzys zaufania. Tego typu narzędzia najlepiej jest wykorzystywać tylko do odszukiwania skradzionych bądź zagubionych urządzeń.