Jakie routery LTE?

/

Technologia LTE jest obecnie wykorzystywana bardzo szeroko, ponieważ gwarantuje ona bardzo sprawne funkcjonowanie sieci bezprzewodowej – zarówno w ujęciu stacjonarnym, jak i mobilnym. Chcąc wykorzystać jej potencjał, warto zaopatrzyć się w odpowiedniej jakości routery.

Te zaś, jak łatwo można się domyślić, występują na rynku w wielu odmianach, zróżnicowanych przede wszystkim pod względem budowy i sposobu działania. Wszystko to sprawia, że przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto dokładnie przeanalizować ich możliwości, niezależnie od tego, jakie serwery mamy na myśli.

Podział routerów LTE

Na samym początku warto wskazać na najczęściej pojawiające się rodzaje urządzeń. Pierwszy podział związane są ze sposobem ich funkcjonowania. Standardowe modele współpracują z modemami LTE, które podłączane są np. poprzez gniazdo USB. Dopiero wtedy możliwe staje się rozesłanie połączenia bezprzewodowego na wybranej powierzchni.

Na rynku dostępne są jednak również routery, które same w sobie są także modemami. Posiadają one wejście na kartę SIM, za sprawą której odbierane jest połączenie internetowe, a następnie rozsyłane przez kabel lub przy wykorzystaniu sieci bezprzewodowej.

Kolejny podział obejmuje routery stacjonarne oraz mobilne. Pierwsze z nich wyglądają tak samo, jak standardowe urządzenia tego typu. Wersje przenośne wyróżniają się niewielkimi rozmiarami i najczęściej wbudowanymi antenami. Do tego należy dodać wbudowaną baterię, która zazwyczaj jest w stanie pracować przez kilka godzin. Urządzenia mobilne okażą się bardzo przydatne w terenie, choć oczywiście musimy pamiętać także o ograniczeniu zasięgu w niektórych miejscach.

Standardy bezprzewodowe

Wpływ na sposób funkcjonowania routera, a także jego możliwości, mają obsługiwane standardy IEEE 802.11, które dzielą się na konkretne rozszerzenia. Warto sprawdzić, jakie dokładnie obsługuje interesujące nas router.

  • 802.11a – gwarantuje obsługę częstotliwości 5 GHz (jest ona mniej zatłoczona) i prędkość przesyłu do 54 Mb/s,
  • 802.11b –  w tym przypadku mamy do czynienia z częstotliwością 2,4 GHz. Standard związany jest z prędkością do 11 Mb/s – co ważne, podczas użytkowania routera  wewnątrz budynku, jego zasięg maksymalny wyniesie 30 metrów, natomiast na zewnątrz wzrasta on do 130 metrów. Oczywiście znaczenie mają także wszelkie przeszkody występujące na trasie sygnału. Mowa o betonie, meblach, elementach stalowych, drzewach czy też wodzie,
  • 802.11ac – zapewnia sporą prędkość przesyłu. Jeśli wykorzystywane będą kanały 40 lub 80 MHz, wyniesie ona maksymalnie 1,3 Gb/s, podczas gdy na kanale 160 MHz nawet 7 GB/s,
  • 802.11g – obsługa częstotliwości 2,4 GHz, jeśli natomiast chodzi o prędkość przesyłu, wyniesie ona maksymalnie 54 MB/s,
  • 802.11n – standard ten oznacza obsługę dwóch częstotliwości – 2,4 GHz z maksymalną prędkością 150 MB/s oraz 5 GHz z prędkością do 300 MB/s.

Wyposażenie

To oczywiście nie wszystkie kwestie, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu routera. Niezwykle ważne jest również to, czym on dysponuje. Wspomnieć należy tu przede wszystkim o liczbie i rodzaju zamontowanych anten.

W większości przypadków routery LTE posiadają anteny wbudowane, jednak zakupić można również modele z antenami zewnętrznymi. Są to przede wszystkim urządzenia stacjonarne, które zapewniają bardzo dobry zasięg sieci, zwłaszcza gdy anten jest kilka.

Warto sprawdzić również liczebność portów USB, slotów SIM (choć przeważająca większość routerów pozwala na montaż wyłącznie jednej karty) oraz portów WAN.

Obsługiwane funkcje

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o funkcjonalności dostępnych na rynku routerów. Najważniejsza wydaje się być obsługa dwóch częstotliwości – 2,4 oraz 5 GHz. Pierwsza z nich jest powszechniejsza, przez co jest przeważnie bardzo zatłoczona, co może skutkować zmniejszeniem prędkości przesyłu. W takich sytuacjach warto przesiąść się na częstotliwość 5 GHz, w której dostępnych jest znaczenie więcej kanałów, dzięki czemu zapewnia sprawniejsze działanie urządzenia.

Wiele routerów obsługuje również prywatna sieć VPN, która pozwala na skuteczne zabezpieczenie wszystkich przesyłanych danych. Jakie jeszcze mogą być funkcje? Między innymi Qos, czyli kontrola ruchu sieci oraz serwer druku.

Jak widać, istotnych kwestii opisujących routery LTE jest sporo, dlatego nie warto decydować się na pierwsze lepsze urządzenie, gdyż w ten sposób może okazać się ono po prostu niewystarczające.

 

Materiał zewnętrzny