Technologia GSM: jej wady oraz zalety

/

Wielką popularnością na całym świecie cieszy się standard GSM. Jest on używany obecnie w ponad siedemdziesięciu procentach używanych dzisiaj telefonów komórkowych. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że systemy doskonałe nie istnieją.

Technologia GSM posiada wprawdzie szereg zalet, ale nie brakuje jej także wad, z których istnienia dobrze jest zdać sobie sprawę. Największą zaletą jest oczywiście dostępność. To standard dominujący nie tylko na kontynencie europejskim, ale jeden z dominujących na całym świecie. To dzięki temu połączenia telefoniczne oraz transmisja danych są nam dostępne niezależnie od tego w jakim rejonie świata aktualnie się znajdujemy. Jednocześnie warto pamiętać, że korzystanie z tego rodzaju usług nie jest wcale bardziej skomplikowane niż na terenie naszego rodzinnego kraju.

Wprawdzie roaming międzynarodowy to wciąż niemałe koszty, ale nieustannie podejmowane są prace, które mają doprowadzić do ich zmniejszenia. Operatorzy komunikacyjni nie patrzą na nie oczywiście przychylnym okiem. Naciski są jednak naprawdę skuteczne, co doskonale widać, przyglądając się polityce stosowanej przez Unię Europejską.

Roaming międzynarodowy może wywołać u abonenta zawrót głowy. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że do zalet standardu GSM zalicza się przystępność cenowa. Operatorzy komunikacyjny, którzy zdecydowali się postawić na taką technologię kontrolują rynek. Jednocześnie zapewniają swoim abonentom dostęp do wielu usług, które cechuje wysoka opłacalność. Na podkreślenie zasługuje fakt, że liczba usług dostępnych w standardzie GSM cały czas się powiększa.

Technologia GSM uznawana jest również za technologię bezpieczną. Wysoki poziom bezpieczeństwa dotyczy nie tylko danych klienta, ale również połączeń, które wykonuje. Można więc bez obaw wykonywać połączenia telefoniczne czy wysyłać wiadomości tekstowe bez obaw, że jesteśmy inwigilowani. Jeśli chodzi o wady, to można zaliczyć do nich problemy z przepustowością sieci. Wszystko dlatego, że z systemu GSM korzysta coraz więcej osób.