Wyświetlacz Retina – co to jest?

/

Jednym z największych atutów każdego iPhone jest jego wyświetlacz Retina, dlatego też wiele osób zastanawiało się nad tym jaki smartfon wybrać, tak naprawdę zawęża to pytanie właśnie do takiej kwestii jaki iPhone kupić. Firma Apple zwraca uwagę na ten element w czasie każdej prezentacji, wskazuje na wyśmienitą jakość obrazu a także ostrość tak dużą, że nie będzie można dostrzegać pojedynczych pikseli. Co to jednak będzie oznaczać? Właśnie chcemy Wam powiedzieć tym razem co to jest ekran Retina i czy rzeczywiście będzie dużo lepszy niż inne wyświetlacze.

Rodzaje wyświetlaczy w smartfonach

Czasy, gdy ekranie telefonu były tylko znaki mamy już daleko za sobą. Dziś mamy do czynienia ze smartfonami, które służą do przeglądania internetu, oglądania zdjęć czy filmów oraz do grania. Dlatego właśnie tak bardzo ważne jest, by oferowały wysoką szczegółowość oraz jakość obrazu, czym technologia retina może się pochwalić. Zanim jednak przejdzie się do tematu głównego można powiedzieć jakie są obecnie wyświetlacze w telefonach. TFT LCD to podstawowy rodzaj wyświetlacza, spotykany najczęściej w tańszych urządzeniach.

Największych jego atut to niska cena a największym minusem będzie oddawanie kolorów, szczególnie gdy patrzy się na to pod kątem. IPS LCD to wyświetlacz ciekłokrystaliczny wysokiej klasy, wykorzystywany w smartfonach ze średniej półki. Oferuje wysoką wierność kolorów a takżę szerokie kąty widzenia Super LCD to doskonała odmiana wyświetlacza LCD, stosowana jest przez firmę HTC. Ma on zbliżoną charakterystykę IPS, ale odbija mniej światła, jest bardziej energooszczędną formą OLED to już nieco inna konstrukcja z diodami organicznymi, charakterystyczne są nasycone kolory, nieskończony kontrast i głęboka czerń. W typowych warunkach daje niższe zużycie energii.

Dlaczego na liście nie znajduje się Retina? Co to jest Retina?

Retina to nazwa jakiej używa Apple do ekranów stworzonych w technologii wysokiej rozdzielczości, a wiec też odpowiednia ostrość obrazu do tego stopnia, że pojedyncze piksele dla ludzkiego oka nie są zauważalne. Ekran Retina pierwszy raz pojawił się w 2010 roku, stał się jedna z kluczowych cech charakteryzujących iPhone 4. Na jego 3,5 calowym wyświetlaczu obraz miał wysoką rozdzielczość, na tą chwilę zagęszczenie 326 PPi było wynikiem doskonałym.Z biegiem lat firma Apple udoskonalała swoją technologię i wprowadzała ją do kolejnych urządzeń, nie tylko nowych modeli iPhone, ale też iPod, iPad, iMac, MacBook czy zegarków Watch. Można spotkać się z następującymi nazwami.

Retina Display – standardowy, wprowadzonych do iPhone 4Retina  HD Display – nieco lepszy między innymi w iPhone 6 Plus Retina 4K Display – mający rozdzielczość Ultra HD w IMacach Retina 5K Display – używany w iMacach, które mają większą przekątną. Super Retina HD Display – to nowość, która bazuje na panelu OLED zamiast na IPS, ma także HDR i pozwala osiągać bardzo wysokie zagęszczenie Pikseli. To co charakteryzuje wyświetlacze Retina to bardzo wysoka szczegółowość, wysoki kontrast a także oddawanie kolorów w odpowiedni sposób. Jest to osiągalne dzięki wykorzystaniu doskonałych paneli IPS a w najnowszym modelu również OLED.